Ortodontinis gydymas

Ortodontija

Reikia nedaug, kad sukeltum šypseną, ir pakanka šypsenos, kad viskas taptų įmanoma.
Žilberas Sesbronas

 

Ortodontija - tai mokslas apie netaisyklingą sąkandį ir jo gydymą. Tokį sąkandį sąlygoja netaisyklingas dantų išsidėstymas dantų eilėse ir (arba) boga žandikaulių tarpusavio padėtis.Tai gali neigiamai veikti kramtymo, kalbos funkciją, šypsenos ir veido estetiką.

Ortodontinio gydymo tikslas - ištiesinti dantis ir koreguoti netaisyklingą sąkandį.

Prieš burnos protezavimo, implantacijos procedūras gali būti atliekamas mažesnės apimties (pagalbinis) ortodontinis gydymas, kurio tikslas yra pagerinti sąlygas dantų eilių rekonstrukcijai. Tokio gydymo metu gali tekti ištiesinti, pastumti tik kai kuriuos dantis, uždaryti, ar atverti reikiamo dydžio tarpus dantų eilėse.

Ortodontinio gydymas atliekamas įvairų ortodontinių aparatų pagalba. Jie gali būti išimami ir fiksuoti.

Išimami ortodontiniai aparatai - tai plokštelės viršutinio žandikaulio plėtimui, įvairių modifikacijų funkciniai aparatai, lūpų atitraukėjai, veido raumenų treniruokliai, išorinio tempimo aparatai ("ūsai", veido kaukės).

Fiksuoti aparatai - tai breketų sistema, funkciniai aparatai, naudojami kartu su breketų sistema ar be jos, gomurio greito plėtimo aparatai. Gydant breketų sistema, gali prireikti miniimplantų, kurie padeda kontroliuoti dantų judėjimą.

Amžius, kuriam esant tikslinga pradėti ortodontinį gydymą, parenkamas individualiai, atsižvelgiant į esamą ortodontinę anomaliją, veido augimo tipą. Geriausias laikas pradėti tokį gydymą yra ankstyva paauglystė, laikotarpis prieš pat augimo piko pradžią, tai yra 9-12 metų. Tačiau esant dantų ir žandikaulių anomalijoms, kurios trukdo normaliam žandikaulių vystymuisi ir dantų dygimui, tikslingas ankstyvas ortodontinis gydymas. Pavyzdžiui, ankstyvojo gydymo gali prireikti, kai yra papildomas dantis žandikaulyje, trukdantis dygti kitiems dantims, didelis dantų susigrūdimas, ypač susiaurėjęs viršutinis žandikaulis, dėl ėduonies komplikacijų anksti prarasti pieniniai dantys ir dėl to sumažėjęs dantų lanko perimetras, kryžminis dantų santykis. Siekiant įvertinti ortodontinio gydymo poreikį bei amžių tokiam gydymui pradėti, tikslinga pirmoji ortodonto konsultacija 7-8 metų vaikams.

Ankstyvas ortodontinis gydymas dažniausiai atliekamas išimamais aparatais, kurie gali koreguoti augimo sutrikimus: plėsti viršutinį žandikaulį, keisti augimo kryptį, išlaikyti anksti prarastų pieninių dantų tarpus vėliau išdygsiantiems nuolatiniams dantims. Viršutinio žandikaulio plėtimas atliekamas išimamų ortodontinių plokštelių arba fiksuoto greitojo plėtimo sraigto aparato pagalba, prarastų pieninių dantų tarpai išsaugomi, naudojant ortodontines kilpas, lankus, plokšteles. Dėl netolygaus augimo atsiradusi netaisyklinga žandikaulių tarpusavio padėtis koreguojama funkciniais aparatais, įtakojančiais veido raumenų darbą.

Ortodontinis gydymas breketų sistema pradedamas sudygus nuolatiniams dantims, arba dantų kaitos laikotarpio pabaigoje. Breketų sistemą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai (kabės) ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Šios sistemos pagalba tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis. Šiam tikslui pasiekti kartu gali būti naudojamos elastinės gumos, fiksuoti funkciniai aparatai, gomuriniai ir liežuviniai lankai, miniimplantai.

Breketai būna pagaminti iš metalo bei danties spalvai artimesnių medžiagų: keramikos, plastiko, kompozitinės masės, safyrinio stiklo. Metaliniai breketai ant danties paviršiaus labiau pastebimi, tačiau gydymas jų pagalba vyksta greičiau, yra pigesnis. Beligatūriniai breketai ypatingi tuo, kad lankas juose tvirtinamas specialaus užrakto pagalba, yra mažiau prispaudžiamas prie breketo, dėl to sumažėja trintis ir gydymas gali vykti greičiau. Šie breketai yra brangesni ir tinka ne visais atvejais. Keraminiai, safyrinio stiklo breketai yra mažiau pastebimi, tačiau brangesni,o dėl didesnės trinties sistemoje gydymas jais trunka ilgiau, jie mažiau patvarūs. Lūžusį breketą teks pakeisti nauju. Tai brangina gydymą.

Ortodontinis gydymas apima dvi fazes: aktyvią, kurios metu tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis ir pasyvią - retenciją, kuomet nuėmus ortodontinius aparatus, fiksuojami ar nešiojami išimami aparatai - reteineriai, siekiant išlaikyti pasiektą ortodontinio gydymo rezultatą. Aktyvios gydymo fazės metu pacientas turi lankytis pas gydytoją vidutiniškai kas 4-8 savaites, gydymo trukmė priklauso nuo esamos patologijos, amžiaus, kuomet buvo pradėtas gydymas, gydymo apimties. Gydymas išimamais aparatais ir breketais vidutiniškai trunka 1.5- 3 metus. Koreguojant sąkandį, modifikuojant žandikaulių augimą, gydymas atliekamas etapais, gali prireikti kelių rūšių aparatų ir gydymas gali užtrukti ilgiau. Retencijos trukmė priklauso nuo ortodontinės anomalijos sudėtingumo ir kartais gali trukti visą gyvenimą.

Paslaugą Jums suteiks mūsų specialistai

Jolita Pečiulienė Gydytoja odontologė ortodontė