Tinkamos burnos higienos svarbu vaikus mokyti dar nuo mažumės. Atlikti tyrimai rodo, kad vaikystėje įgyti įpročiai gali išlikti visą gyvenimą, todėl būtina pasirūpinti, kad vaikas išmoktų tinkamai valyti dantis. Jei dantys bus valomi reguliariai, tikėtina, kad šio įpročio bus laikomasi ir suaugus, tačiau kartais nutinka ir taip, kad ankstyvoje paauglystėje vaikai nustoja tinkamai rūpintis burnos higiena. Taigi, kaip pasirūpinti, kad atžala neprarastų motyvacijos ir dantims skirtų pakankamai dėmesio? Tikimės, kad šie 7 patarimai padės paaugliams suvokti dantų priežiūros svarbą, ir motyvuos tinkamai rūpintis burnos higiena.
1. Papasakokite apie pasekmes
Jei dantys nėra tinkamai prižiūrimi, pakinta jų spalva, jie ima gesti, ir burnos ima sklisti nemalonus kvapas... Visa tai skamba tikrai gąsdinančiai, todėl svarbu, kad jaunuoliai suprastų netinkamos dantų priežiūros pasekmes. Nors ilgos „paskaitos“ apie įvairias dantų problemas tikrai nėra būtinos, tačiau svarbu papasakoti apie tai, kas nutiks, jei jaunuolis nesivalys dantų. Mažiems vaikams vertėtų apie tai pasakoti kuo žaismingiau, tačiau į penktą klasę einantys moksleiviai jau tikrai gali suprasti ir realias pasekmes.
2. Leiskite išsirinkti dantų priežiūros priemones
Kartais padidinti motyvaciją yra labai paprasta – jei norite, kad jūsų vaikas rūpestingiau prižiūrėtų dantis, leiskite pačiam išsirinkti dantų priežiūros priemones. Vaikams ir paaugliams skirtų burnos priežiūros priemonių pasirinkimas yra pakankamai gausus, tad jūsų atžala tikrai galės išsirinkti labiausiai patinkančias prekes. Vaikus gali suvilioti neįprasta dantų šepetėlio forma ar dantų pasta su mėgstamu aromatu – to gali visiškai pakakti, kad dantimis būtų rūpinamasi kruopščiau.
3. Pabrėžkite estetikos svarbą
Turbūt sutiksite, kad balta šypsena kiekvieną žmogų paverčia kur kas simpatiškesniu, tačiau vaikai ne visada suvokia ryšį tarp burnos higienos ir bendros išvaizdos. Jaunuoliams gana dažnai atrodo, kad jiems paprasčiausiai nieko nenutiks, ir tuomet, jei dantys nebus prižiūrimi, jų neapniks rimtos problemos. Gali būti manoma, kad nieko tokio vieną ar du kartus neišsivalyti dantų, tačiau nepastebėsite, kai tai taps įpročiu. Deja, jei dantys nėra tinkamai išvalomi, iš apnašų jau po paros ima formuotis akmenys, ir tuomet, jei nepasirūpinama profesionalia burnos higiena, galimi rimti dantų pažeidimai.
4. Pasitelkite išmaniąsias technologijas
Naudojimasis išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu yra vienos mėgstamiausių vaikų ir paauglių veiklų. Gera žinia yra ta, kad šiandien galima rasti gausybę programėlių, skirtų tinkamų burnos higienos įpročių formavimui. Pavyzdžiui, gali būti siūloma valytis dantis mėgstamos dainos ritmu, ir už tai rinkti taškus, taip pat gali būti pasirenkamos mobiliosios aplikacijos, demonstruojančios dantų valymo judesių įvairovę, ir t.t. Galite būti užtikrinti, kad šios programėlės motyvuos vaikus ir paauglius labiau rūpintis burnos higiena, ir dantų valymas taps tikrai smagiu įpročiu.
5. Rodykite tinkamą pavyzdį
Jei ne visada išsivalote dantis, ar darote tai pernelyg trumpai, natūralu, kad tokius įpročius perims ir jūsų vaikai. Labai svarbu tai, kad tėveliai rodytų tinkamą pavyzdį, todėl visada laikykitės trijų veiksmų programos: pirmiausia išvalykite dantis šepetėliu, tuomet naudokite tarpdančių siūlą, ir galiausiai – burnos skalavimo skystį. Natūralu, kad ir suaugusieji kartais daug mieliau tiesiog griūtų į lovą neišsivalę dantų, tačiau būtina įvertinti to pasekmes: pasidavę tingėjimui ne tik pakenksite savo dantims, bet taip pat parodysite netinkamą pavyzdį savo vaikams.
6. Konsultuokitės su specialistais
Paauglystės laikotarpiu vaikai ima maištauti, ir vis mažiau klausosi, ką jiems sako tėvai. Nesvarbu, kaip įtaigiai šnekėtumėte, jūsų patarimai nebūtinai bus pakankamai paveikūs. Taigi, paprašykite odontologo, kad jūsų atžalai suteiktų informaciją apie dantų priežiūros svarbą ir papasakotų apie galimas pasekmes, jei dantys bus prižiūrimi netinkamai. Tikėtina, kad paaugliams ši informacija atrodys pakankamai įtaigi, taigi, jie savo dantimis gali imti rūpintis labiau.
7. Motyvuokite nedidelėmis dovanomis
Žinoma, labai svarbu tai, kad paaugliai suprastų, kad rūpintis savo dantimis jie turi ne dėl to, kad to nori tėvai, bet dėl savęs. Vis dėlto, paskatinimas visada yra motyvuojantis, tad už tinkamą rūpinimąsi dantimis vaikus galite apdovanoti. Tai nebūtinai turi būti materialus atlygis: pavyzdžiui, galite leisti ilgiau pabūti su draugais, pasiūlykite kokią nors pramogą, ir t.t. Taip pat nepamirškite paauglį pagirti, kad jis rūpinimuisi dantimis skiria pakankamai dėmesio.