Protiniai dantys - rauti ar palikti?

Atgal

Dėl evoliucijos ir kintančių gyvenimo sąlygų žmogaus žandikaulis pakito. Jis nebesusiformuoja taip, kaip prieš tūkstančius metų. Mūsų protėviams protiniai dantys buvo labai svarbūs, nes jie turėjo kramtyti itin kietą maistą. Tam jiems reikėdavo didesnio dantų skaičiaus. Dabar, kai žymiai lengviau kramtyti apdorotus maisto produktus, protinių dantų reikšmė sumažėjo. Tad daugelis susiduria su klausimu: „Rauti protinius dantis ar palikti?“. 

Pagrindinė priežastis, kada kyla problemų su protiniais dantimis yra tuomet, kai trūksta vietos dantų augimui žandikaulyje. Protiniai dantys išdygsta kreivai ar nepilnai ir taip gali pastumti kitus dantis. Netaisyklingos formos protiniai dantys dažnai būna pasisukę, juos sunku pasiekti šepetėliu, todėl ten dažnai lieka bakterijų. 

Taip pat, verta pagalvoti apie protinių dantų šalinimą, kai jų dygimas tampa komplikuotas, nes jiems sunku prasikalti pro dantenas. Nepilnai išaugusius protinius dantis vis dar dalinai dengia dantenų audinys. Po juo gali kauptis maistas ir bakterijos, todėl dantenos parausta, ištinsta, gali būti skausmingos. Taip gali prasidėti infekcijos, dantenų ligos bei uždegimai. 

Rekomenduojama protinius dantis šalinti dar jaunystėje, sulaukus 17-25 metų. Jaunesnių žmonių dantų šaknys ir kaulai yra minkštesni, todėl tai palengvina gijimo procesą po operacijos.

Vis dėlto, jei protiniai dantys yra sveiki ir nekelia diskomforto, jų nereikėtų rauti. Svarbu pabrėžti, kad kiekvieno žmogaus situacija yra išskirtinė, ir mūsų Klinikos odontologai visada paaiškina, kaip reikėtų elgtis konkrečiu atveju ir kodėl dantį rekomenduojama šalinti arba palikti.

Mūsų kontaktai

Susisiekite:

Susisiekite su mumis