Viskas, ką svarbu žinoti apie vaikų dantų gydymą

Atgal

 

Statistika rodo, kad vaikų dantims yra skiriamas pernelyg mažas dėmesys: net 86 proc. 7-8 metų amžiaus vaikų dantys jau yra pažeisti ėduonies. Deja, neretai manoma, kad pieninių dantų taisyti nėra būtina – juk jie vis tiek iškris. Tokia nuostata yra net labai žalinga – juk dėl sugedusių dantų vaikams tenka patirti dideles kančias, jiems sunkiai sekasi užmigti naktimis, o vizito pas odontologą „laukiama“ kaip didžiausio siaubo. Jei vaikai prie odontologinių procedūrų bus pratinami dar nuo mažumės, tai tikrai nekels panikos, ir vaikai ims suprasti rūpinimosi dantimis svarbą.

Vaikų dantų priežiūra

Rūpintis vaikų dantimis reikia pradėti dar tada, kai prasikala pirmieji pieniniai dantukai. Iš pradžių galima naudoti marlės atraižas, sudrėkintas drungnu virintu vandeniu, o vėliau – specialų kūdikių dantims skirtą šepetėlį (kai išdygs pieniniai kandžiai). Labai svarbu pratinti vaikus valyti dantis du kartus per dieną – kuo anksčiau vaikas to išmoks, tuo greičiau susiformuos šis teigiamas įprotis. Maži vaikai dar nemoka tinkamai valyti dantų – tam paprasčiausiai stinga įgūdžių. Dėl šios priežasties tėveliams reikia pasistengti, kad vaiko dantys būtų tinkamai išvalomi. Savarankiškai išsivalyti dantis išmoksta 7-8 metų vaikai.

Kokias dantų priežiūros priemones pasirinkti?

Kūdikiams skirtas dantų šepetėlis turi būti minkštais, apvaliai sustatytais šereliais. Žvėryno odontologijos klinikoje, parduotuvėse ar vaistinėse rasite tokių dantų šepetėlių, kurie yra pritaikyti specialiai kūdikiams, tad tokios produkcijos įsigijimas tikrai nesudarys keblumų. Dažniausiai iki 2-3 metų vaikams gaminama tokia dantų pasta, kuri neturi fluoro, tačiau tam tikrais atvejais gali tikti ir tokios dantų priežiūros priemonės, kuriose yra šios sudėtinės dalies. Rekomenduojama pasikonsultuoti su odontologu, kuris pasakys, ar galima naudoti tokią dantų pastą. Paprastai iki trejų metų vaikams, kurių dantys yra sveiki, tinka dantų pasta, turinti 500 ppm fluoro. Dantų pastos kiekis turėtų būti labai nedidelis – ja tiesiog suvilgykite šerelių galiukus. Jei ėduonies rizika yra gana didelė, vaikų odontologas  gali skirti ir tokią dantų pastą, kurioje yra 1000 ppm fluorido.

Kaip valyti pirmuosius vaikų dantis?

Patogiausia valyti dantis vaiką pasisodinus vaiką ant kelių (šiek tiek pasukus šonu į save). Vaikų dantys valomi taip pat, kaip ir suaugusiųjų, – sukamaisiais judesiais, iš viršaus į apačią, įstrižai ir skersai. Jei nesate tikri, kad vaiko dantis išvalysite tinkamai, pirmiausia galite paprašyti odontologo, kad pamokytų, kaip tą padaryti. Išvalę dantis paprašykite vaiko, kad išspjautų susidariusią pastos ir seilių košelę. Jei vaikas nemokės to padaryti, dantų pastos likučius pabandykite sugerti servetėle (būtent dėl šios priežasties mažyliams rekomenduojama dantų pasta be fluoro). Kai vaikas išmoks išspjauti dantų pastos likučius, paprašykite, kad jis burną praskalautų vandeniu. Paprastai vaikų dantų valymas trunka apie 2-3 minutes, tačiau tikrai nebūtina žvilgčioti į laikrodį – kruopščiai valydami dantis būtent tiek ir sugaišite.

Mityba – taip pat labai svarbi

Neretai teiraujamasi, ar vaikų mityba turi įtakos dantų būklei, ir atsakymas yra vienareikšmiškas – tikrai taip. Didžiausias dantų siaubas, be abejo, yra saldumynai, kurių didžioji dalis vaikų valgo pernelyg daug. Kitas dantų priešas – tai saldūs gėrimai, kurie šiuo metu taip pat yra labai populiarūs. Tėvelių užduotis – pasirūpinti, kad saldumynų kiekis būtų ribojamas (saldainius ar kitus saldžius gaminius visada galima pakeisti riešutais ar kitais sveikais produktais). Deja, vaikai visada ima pavyzdį iš tėvų, tad ir Jūs patys turėsite pasistengti maitintis sveikiau. Jei žiūrėdami televizorių nuolat valgote saldumynus, natūralu, kad vaikai norės daryti tą patį. Taigi, būkite pavyzdingi, ir rūpinkitės ne tik vaikų, bet ir savo sveika mityba.

Neigiami vaikų įpročiai

Nemaža dalis tėvų duoda vaikams pieno buteliuką, kad vaikas greičiau užmigtų, tačiau nesusimąsto, kad tai gali būti žalinga vaiko dantims. Pienas pradeda kauptis ant priekinių dantų, jis greitai virsta rūgštimis, kurios žaloja vaiko dantis. Taigi, pieno buteliuką reikėtų duoti ne tada, kai vaikas ruošiasi miegoti, o vienerių metų vaikus jau reikėtų pratinti gerti iš puodelio. Dar vienas dantims kenksmingas įprotis – nykščio čiulpimas. Iki vienerių metų amžiaus vaikams tai nėra labai žalinga, tačiau šiam įpročiui užsitęsus tarp priekinių dantų gali atsirasti plyšys ir taip formuotis netaisyklingas sąkandis. Specialistų teigimu, nykštį dažniausiai čiulpia tie vaikai, kuriems tiesiog stinga dėmesio, tad pasirūpinkite, kad situacija pasikeistų.

Silantai – išeitis ėduonies profilaktikai

Kai norima apsaugoti dantų emalį ir užkirsti kelią bakterijų kaupimuisi, silantai gali tapti puikia išeitimi. Dantų dengimas silantais yra gana paprasta ir greitai atliekama procedūra, kurios metu dantų paviršius yra užliejamas specialia apsaugine medžiaga. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis metodas sumažina ėduonies atsiradimo tikimybę net 80-90 procentų, o silantų veiksmingumas išlieka net iki 8 metų. Šią procedūrą odontologai rekomenduoja atlikti vaikams, kuriems išdygo nuolatiniai dantys. Paprastai dantų dengimas silantais yra atliekamas 5-15 metų vaikams ir jaunuoliams.

Fluoro aplikacijos

Fluoras didina atsparumą ėduoniui, todėl šios medžiagos aplikacijos gali ilgiau išlaikyti sveikus dantis. Vizito pas odontologą metu vaiko dantys gali būti padengiami fluoro plėvele – ji išsilaiko iki 12 valandų, tačiau per šį laiką dantys spėja pasisavinti mineralines medžiagas. Dantų atsparumas ėduoniui paprastai išlieka maždaug 3-4 mėnesius. Tai gali būti puikia pasirinkimo galimybe, kada norima užkirsti kelią ėduonies plitimui.

Profesionali burnos higiena

Ši paslauga yra teikiama ne tik suaugusiesiems, bet taip pat ir vaikams. Didžioji dalis vaikų dantis valo nereguliariai arba netaisyklingai, tad būtina kartą per pusę metų apsilankyti odontologijos klinikoje, kurioje bus atliekama profesionali burnos higiena. Vizito metu apžiūrimi vaiko dantys, parodomos vietos, kurios valomos nepakankamai. Pašalinamos susikaupusios dantų apnašos, pašalinami susiformavę akmenys, mineralais prisotinta pasta nupoliruojami dantys.

Kada planuoti pirmą vizitą pas odontologą?

Tikrai neverta laukti, kol vaikui pradės skaudėti dantis, nes tokiu atveju apsilankymas odontologijos klinikoje bus siejamas su neigiamais prisiminimais. Geriausia pirmąjį vizitą planuoti tada, kai vaikui prasikala pirmasis dantukas. Gydytojas patars, kaip prižiūrėti vaiko dantis, pakonsultuos, kokias priemones geriausia pasirinkti, ir t.t. Labai svarbu tinkamai nuteikti vaiką – nekalbėkite apie tai, kad jam skaudės „tik truputį“ – vaikus gąsdina ir labai nedidelis skausmas, todėl apie tai geriau nekalbėti. Verčiau papasakokite vaikui, kad odontologas „spalvotais klijais“ suklijuos skaudantį dantį, „nubaus“ danties skausmą, ir t.t. Kuo žaismingiau pristatysite būsimas procedūras, tuo pozityvesnis bus vaiko nusiteikimas.

Pieninių dantų gydymas

Vaikams pakelti skausmą yra kur kas sunkiau nei suaugusiesiems, tad pasirūpinkite, kad jūsų vaikas nekentėtų. Nors pieniniai dantys laikui bėgant tikrai iškris, tačiau negydomi pieniniai dantys gali pažeisti būsimo nuolatinio danties užuomazgą. Labai svarbu vaikui paaiškinti, kaip svarbu kasdien prižiūrėti dantis ir reguliariai lankytis pas odontologą. Jei odontologijos klinikoje bus lankomasi kartą per pusę metų, galima būti tikriems, kad vaikų dantų gydymas nekels didelio streso. Šiuolaikinis vaikų dantų gydymas tikrai nėra skausmingas, tačiau baimę neretai kelia įrankiai, esantys odontologo kabinete. Jei vaikui bus žaismingai paaiškinta, kas tai yra, ir kam to reikia, procedūra nekels didelės baimės. Kartais tėveliai daro labai didelę klaidą – vizitą pas odontologą traktuoja kaip bausmę, o tuomet, jei vaikas neklauso, jis gąsdinamas odontologijos gydytojais. Būtent tai gali tapti odontologų baimės priežastimi, todėl elkitės apgalvotai. Odontologai visada stengiasi su vaikais elgtis kuo švelniau, tad baimė tampa ne tokia didelė. Gana dažnai vaikus motyvuoja tai, kad jie gali pasirinkti patinkančią plombos spalvą – visai nebūtina žadėti brangių dovanų ar saldumynų, nes gana dažnai vaikus nudžiugina ir visai paprasti dalykai.

Pieninių dantų šalinimas

Labai svarbu tai, kad pieniniai dantys būtų pašalinami laiku – ne per anksti ir ne per vėlai. Jei dantys iškrenta ar išraunami pernelyg anksti, gali užtrukti maždaug metus, kol išdygs nuolatiniai dantys, be to, dantys gali „susistumti“, tad sąkandis bus netaisyklingas. Pieninius dantis reikia šalinti tada, kai:

  • Dantys ima klibėti;
  • Nuolatinio danties užuomazga gali žūti dėl uždegimo procesų;
  • Pieninio danties šaknis trikdo nuolatinio danties kalimąsi;
  • Vaikas jaučia skausmą valgydamas;
  • Pieninis dantis yra smarkiai pažeistas.

Pieniniai dantys turi būti šalinami labai atsargiai, nes jų alveolių sienelės yra plonesnės, o šaknys ilgesnės nei nuolatinių dantų. Jei dantis pakankamai kliba, odontologas gali išrauti dantį ir be nuskausminamųjų. Jei dantis apimtas uždegimo ir jį skauda, tokiu atveju taikomas nuskausminimas.

Jei vaikas griežia dantimis...

Griežimo dantimis (bruksizmo) priežastys gali būti labai įvairios. Viena jų – tai netaisyklingas sąkandis arba nuolatinių dantų dygimas. Taip pat šį įprotį gali lemti magnio, vitamino B5 trūkumas ar netaisyklinga mityba, taip pat ir stresas ar įvairios ligos. Jei pastebite, kad vaikas griežia dantimis, rekomenduojama pasikonsultuoti su odontologu ir išsiaiškinti to priežastis. Įsisenėjusių įpročių atsikratyti sunku, tad su tuo kovojant gali praversti šie patarimai:

  • Skatinkite vaiko fizinį aktyvumą – jis atpalaiduoja raumenis bei padeda sumažinti stresą;
  • Likus valandai iki miego ribokite vaiko fizinį aktyvumą. Raumenų atpalaidavimui reikia šiek tiek laiko, todėl geriausia užsiimti ramia veikla: pasikalbėkite, paskaitykite, ar pan.;
  • Domėkitės vaiku: visada pasiteiraukite, kaip praėjo diena, kas vaikui neduoda ramybės, ir t.t. Griežimas dantimis gana dažnai pasireiškia dėl patiriamos įtampos (tai taip pat būdinga ir suaugusiesiems);
  • Likus valandai iki miego geriausia nevalgyti;
  • Kartais dantimis griežiama dėl pervargimo, tad ugdykite įprotį miegoti eiti anksčiau.

Jei po nakties vaikas skundžiasi skaudančiu žandikauliu, pagelbės rankšluosčio, suvilgytu šiltu vandeniu, kompresas. Taip pat nakties metu gali būti naudojamos specialios dantų kapos, kurias galima užsisakyti Žvėryno odontologijos klinikoje. Jei dantų griežimo problema nėra sprendžiama, dantys greičiau nusidėvi, o jų atstatymas gali būti ilgas, sudėtingas ir gana nepigus.

Vizitas pas odontologą neturėtų kelti siaubo. Kuo anksčiau vaikas bus pratinamas prie odontologinių procedūrų, tuo mažesnis bus nerimas prieš vizitą. Tinkama dantų priežiūra yra svarbi visais gyvenimo periodais, tačiau įpročiai formuojasi dar ankstyvoje vaikystėje. Taigi, tam visada svarbu skirti pakankamai dėmesio ir neatidėlioti apsilankymų odontologo kabinete. 


Mūsų kontaktai

Susisiekite:

Susisiekite su mumis