Šypsena puošia kiekvieną žmogų, tačiau šypsotis kartais vengiama dėl dantų netobulumų. Laimei, šiandien odontologai gali pasiūlyti tikri nemažai sprendimų, kurie gali padėti pagražinti dantis ir atsikratyti kompleksų, dėl kurių vengiama šypsotis. Vienas populiariausių pasirinkimų – tai estetinis plombavimas, kuris pasiteisina iš tiesų dažnai. Vis dėlto, įvairių pasirinkimo galimybių yra kur kas daugiau – pasikonsultavę su odontologais tikrai galėsite rasti tinkamiausią sprendimą. Taigi, kokios estetinės procedūros yra pačios populiariausios, ir kada jos gali būti taikomos?
Estetinis plombavimas – populiariausias pasirinkimas
Estetinis plombavimas – tai nedidelių danties vainikėlio pažeidimų šalinimas ir maskavimas estetinėmis plombomis. Ši procedūra gali padėti atkurti dantų anatominę formą, todėl estetiškai plombuoti dantys vizualiai visiškai niekuo nesiskiria nuo natūralių dantų. Estetinis plombavimas puikiai pasiteisina tada, kai reikia pakeisti senas, patamsėjusias plombas, kai tenka atstatyti ėduonies pažeistus dantis ar nuskilusius dantų kraštelius. Estetinis plombavimas negali būti taikomas tada, kai dantų vainikų pažeidimai yra labai dideli, kai reikia padengti visą danties paviršių.
Kaip atliekamas estetinis plombavimas?
Estetinį plombavimą atliekantis odontologas sluoksnis po sluoksnio atkuria pažeistus dantų audinius. Ši procedūra reikalauja ypatingo kruopštumo bei įgūdžių, tad rinktis tinkamiausią odontologijos kliniką vertėtų itin atidžiai. Palanku pasidomėti, kaip apie įvairias klinikas bei jose dirbančius specialistus atsiliepia klientai, nes tai užtikrins, kad procedūra bus atlikta tinkamai, ir rezultatu jums tikrai neteks nusivilti. Estetinio plombavimo metu yra naudojamos tvirtos medžiagos, kurios savo savybėmis yra labai panašios į natūralių dantų. Estetinės plombos yra atsparios kramtymo raumenų jėgai bei savaiminiam dantų dilimui, todėl pasiektu rezultatu galima džiaugtis maždaug 8-12 metų. Estetinis plombavimas yra atliekamas tausojant natūralius dantų audinius, šios procedūros trukmė visada priklauso nuo to, kaip smarkiai yra pažeisti dantys, ir kokio rezultato yra tikimasi (kartais pacientai pageidauja pakeisti esamą dantų formą). Dantys yra plombuojami maždaug 3-4 sluoksniais, kol yra sukuriama norima danties forma bei spalva. Paprastai vieno danties estetinis plombavimas trunka 1-1,5 h. Po atlikto estetinio plombavimo labai svarbu tinkamai prižiūrėti dantis, kartą per pusę metų atlikti profesionalią burnos higieną bei estetiškai plombuotų dantų poliravimą.
Dantų balinimas
Kartais, kuomet norima sukurti gražesnę šypseną, visiškai pakanka dantų balinimo, kuris gali būti atliekamas namuose arba odontologo kabinete. Jei planuojate ryžtis estetiniam dantų plombavimui, dantų balinimas turi būti atliekamas dar prieš tai, nes balinant dantis plombinė medžiaga savo spalvos nekeičia. Kai norima pasiekti geriausio rezultato, prieš atliekant dantų balinimą vertėtų pasirūpinti profesionalia burnos higiena, kuri paprastai trunka nuo 20 iki 40 minučių. Šios procedūros metu specialiais įrankiais pašalinami dantų akmenys bei nuvalomos apnašos, ir po šios procedūros iš karto galima džiaugtis šiek tiek baltesniais dantimis. Nors neretai pasvarstoma išbandyti įvairias „namines“ dantų balinimo priemones, tačiau kai kurios jų (pavyzdžiui, soda) gali būti kenksmingos. Jei norite, dantų balinimas būtų veiksmingas, ir ši procedūra nepridarytų žalos, geriausia kreiptis į odontologą, kuris galės pasiūlyti lazerinį balinimą odontologo kabinete arba dantų balinimą namuose specialiomis kapomis. Ir viena, ir kita procedūra gali padėti pasiekti tikrai puikaus rezultato, šių pasirinkimo galimybių esminis skirtumas tėra laikas, per kurį išbalinami dantys. Jei pasirenkamas lazerinis balinimas, balta šypsena galima džiaugtis vos po vieno vizito odontologijos klinikoje, o tuomet, jei rinksitės balinimą kapomis – jas ant dantų reikės dėtis kelias dienas. Pastarasis pasirinkimas yra pigesnis , nes kartą pasigaminę dantų kapas vėliau turėsite investuoti tik į specialų dantų balinimo gelį.
Dantų laminatės
Dantų laminatės, kaip ir estetinis plombavimas, yra estetinis sprendimas, kuriuo siekiama pagražinti dantis. Dantų laminatės kitaip dar vadinamos venyrais – tai yra labai plonos plokštelės, kurios tvirtinamos ant priekinio danties paviršiaus. Dantų laminatės yra pralaidžios šviesai, todėl atrodo kaip natūralūs dantys. Ši estetinė procedūra gali būti taikoma esant priekinių dantų spalvos pokyčiams, kai siekiama pakeisti dantų formą, užmaskuoti tam tikrus dantų defektus, ir t.t. Šiuo metu yra siūloma ne taip ir mažai įvairių skirtingų laminačių tipų, tad palanku įvertinti svarbiausius pasirinkimo galimybių privalumus bei trūkumus, ir tai padės kur kas paprasčiau apsispręsti.
Šiuo metu skiriami šie pagrindiniai laminačių tipai:
Dantų implantavimas ir protezavimas
Estetinis plombavimas ir dantų laminatės gali būti pritaikomi tik tada, kai dantų pažeidimai yra gana nedideli. Vis dėlto, jei dantys buvo nuskilę ar smarkiai pažeisti ėduonies, pacientui bus reikalingas dantų protezavimas. Tam yra naudojami dantų vainikėliai, kitaip dar vadinami karūnėlėmis – jie gali būti pagaminti iš metalo ar cirkonio oksido keramikos. Kai norima užtikrinti, kad dantys atrodytų kuo natūraliau, kur kas palankesniu pasirinkimu gali būti cirkonio oksido protezai, nes jie yra pralaidūs šviesai ir nesiskiria nuo natūralių dantų. Nors metalo keramikos protezai yra pakankamai tvirti ir kainuojantys pigiau, tačiau jie labiau tinka tada, kai protezuojami krūminiai dantys. Protezavimas gali būti atliekamas ant natūralių dantų arba ant implantų – tuo atveju, jei natūralaus danties šaknies išsaugoti nepavyksta, tenka rinkti dantų implantavimą, kuris yra atliekamas kelių vizitų pas odontologą metu. Implantuotas dantis yra ilgaamžis (paprastai tarnauja kelis dešimtmečius), tad toks pasirinkimas tikrai gali būti vienas geriausių. Kartais, kada ieškoma pigesnių sprendimų, gali būti pasirenkamas dantų tiltelis, tačiau toks pasirinkimas nėra ilgaamžis, be to, tenka šlifuoti šalia esančius dantis. Dantų implantai yra įsriegiami į kaulinį audinį, jiems yra suteikiama pakankamai tvirta atrama, tad šalia esantys dantys nėra pažeidžiami.
Taigi, įvairių sprendimų, padedančių pagražinti šypseną, yra gana nemažai, todėl kreipkitės į odontologą, ir jis galės jums parinkti tinkamiausią procedūrą: kartais prireikia vien tik dantų balinimo ar nesudėtingos estetinio plombavimo procedūros, o tam tikrais atvejais gali labiausiai pasiteisinti dantų laminatės ar dantų protezavimas vainikėliais.